Citroën C1: Definicje

Citroën C1 –> Bezpieczeństwo –> System ESC –> Definicje

System zapobiegający blokadzie kół (ABS) oraz elektroniczny rozdzielacz hamowania (REF)

Systemy te zwiększają stabilność oraz zwrotność samochodu w trakcie hamowania oraz zapewniają lepszą kontrolę na zakrętach, w szczególności na złej lub śliskiej nawierzchni.

ABS uniemożliwia zablokowanie się kół w trakcie hamowania awaryjnego.

REF zapewnia równe hamowanie każdego koła.

System wspomagania hamowania awaryjnego (AFU)

W nagłych wypadkach system ten umożliwia jak najszybsze osiągnięcie optymalnej siły hamowania i tym samym zmniejsza drogę hamowania.

System włącza się w zależności od szybkości nacisku na pedał hamulca. Powoduje on zmniejszenie oporu pedału hamulca i zwiększenie skuteczności hamowania.

System zapobiegający poślizgowi kół (TRC)

System ten optymalizuje napęd samochodu poprzez działanie na hamulce kół napędowych oraz silnik, tak by ograniczyć poślizg kół.

Umożliwia on również poprawienie stabilności kierunkowej w momencie przyspieszania.

Dynamiczna kontrola stabilności (CDS)

W przypadku różnicy między torem jazdy samochodu a torem żądanym przez kierowcę system ten kontroluje poszczególne koła i automatycznie wyhamowuje jedno lub kilka kół oraz wpływa na silnik, tak by samochód powrócił na żądany tor jazdy w granicach praw fizyki.

System ESC

System elektronicznej kontroli stabilności (ESC) System elektronicznej kontroli stabilności (ESC: Electronic Stability Control) obejmuje następujące systemy: ...

Działanie

System zapobiegający blokadzie kół (ABS) i elektroniczny rozdzielacz siły hamowania (REF) Zapalenie się tej kontrolki i towarzyszący temu sygna& ...

Categorie